IZRAZI SE! Delavnice retorike in javnega nastopanja
Vas čaka pomembna predstavitev pred skupino ljudi, nastop na odru pred občinstvom ali snemanje pred kamero in vas situacija navdaja s strahom, stresom in negotovostjo? Ne veste, kako se sprostiti preden stopite v ospredje in se izpostavite množici? Želite izboljšati svoje retorične sposobnosti in postati suvereni pri nastopanju?
Na delavnicah retorike in javnega nastopanja boste spoznali načine, kako izboljšati svojo izgovorjavo, povečati suverenost, sproščenost in zaupanje vase ter dobili dragocene napotke o tem, kako se soočati s tremo in ostati pristni.
MOJA ZGODBA Sama sem ena tistih, za katero so vedno govorili: "Joj, kako imaš pa ti srečo, da si tako sproščena na odru, da nimaš treme in da ti beseda tako gladko teče! To ti je bilo res dano v zibelko!" Deloma sem se lahko strinjala z njimi, ne pa v celoti. Saj dobro poznate rek: 'Vaja dela mojstra.' In ponavadi dodamo: 'Če mojster dela vajo!' Resda sem ena tistih, ki se ji je zdel oder domač od nekdaj, a to še ne pomeni, da se nisem nikoli soočala z negotovostjo, tremo, cmokom v grlu, strahom pred zavrnitvijo, krtiko in drugimi 'nevšečnostmi' v javnosti. In to tudi ne pomeni, da se mi to več ne dogaja! Kar me dela suvereno pri nastopanju in govoru je vaja, vaja, vaja. In pa to, da se učim poslušati sebe. Vsakič ko stopim na oder, sem sicer temeljito pripravljena, a pri nastopanju se vedno zgodi, da stvari ne stečejo vedno tako, kot je bilo sprva zamišljeno. Velikokrat se znajdem v nepredvidljivih situacijah, v katerih je potrebno hitro reagirati na nenadne spremembe. Takrat me "reši" samo sproščenost, ki izhaja predvsem iz poznavanja in sprejemanja same sebe.
Pri svojem poslu sem se velikokrat srečala z navidez nasprotujočima si izrazoma: 'profesionalno' in 'amatersko'. Ker sem se nekaj časa zelo obremenjevala s tem, kako drugi dojemajo moje delo, me je pred časom zbudila misel, ki sem jo slišala, in sicer, da je razlika med profesionalcem in amaterjem samo ta, da se zna profesionalec nasmejati svojim 'napakam'. Jaz jim pravim možnosti za napredek.
Danes vem, da je smisel vsega – tudi nastopanja - predvsem to, da verjameš v svoje delo in v to, kar si. Ostalo so v resnici podrobnosti in pa kot že rečeno: vaja, vaja, vaja. IZRAZI SE!
PREBUDI SVOJ GLAS! Delavnice spoznavanja svojega glasu, prebujanja pevskega potenciala in sproščanja z glasbo
Petje nas lahko navdaja z radostjo, prebuja različna čustva in občutke, ki spijo v nas, nas sprošča. Pomaga nam, da dvignemo svojo samozavest in zaupanje vase in nam s tem pomaga tudi na drugih področjih življenja. Kakšen pa je vaš resnični glas? Ga dobro poznate? Ste eden tistih, ki skuša pri petju vedno samo posnemati druge ali eden tistih, ki skuša raziskati svoj glas, svoje globine in si dovoliti biti unikaten?
Delavnica je namenjena vsem tistim, ki si želite spoznati svoj pristni glas, izvabiti iz sebe potencial svojega glasu in zapeti tisto, kar čutite v srcu, se izraziti in sprejeti svoj glas v vsej svoji unikatnosti. Vaš glas ste vi. Glas je odraz vašega resničnega bistva. Vaš glas veliko pove o vas. Če želite premagati ovire in predsodke o svojem glasu in petju, svoj glas sprejeti v vsej svoji »popolni nepopolnosti« in preprosto zapeti iz vsega srca, potem vas lepo vabim, da se mi pridružite! (Formalno glasbeno predznanje ni pogoj udeležbe!)
MOJA ZGODBA Sama nisem obiskovala glasbene šole. Večinoma sem v svojem otroštvu in mladosti pela v pevskih zborih, pred devetimi leti pa sem prvič vzela v roke kitaro in začela ustvarjati svoje pesmi, kar me je začelo močno izpolnjevati. Učila sem se sama. Tako petja kot igranja na kitaro. S tem sem spoznala, da so vrata vedno odprta za tiste, ki so predani in delajo tisto, kar si srčno želijo. Seveda pa sem se v vsem tem procesu ustvarjanja in nastopanja srečevala z različnimi izkušnjami in lekcijami.
S sprejemanjem različnih kritik, zavrnitev, navdušenja in občudovanja – reakcije ljudi na moje ustvarjanje so bile različne – kot smo različni tudi ljudje. Učila sem se uporabljati konstruktivno kritiko tako, da sem skušala izboljšati tisto, kar sem čutila, da bi bilo dobro zame, ostalo sem preslišala. Kajti niso vsi komentarji vedno dobronamerni. Lahko te celo ustavijo pri ustvarjanju, če jih vzameš osebno in če si ne vzameš časa, da jih tudi predelaš in spustiš iz svojega čustvenega in miselnega sistema.
V petju smo vsi unikatni. To je bistvo umetnosti in življenja nasploh – sprejemanje drugačnosti, unikatnosti. Bolj ko sem sprejemala svoj način izražanja, bolj sem uživala v petju in boljši so bili tudi rezultati. To si želim podajati tudi vsem vam, ki se boste udeležili delavnic. PREBUDI SVOJ GLAS!