»Zakaj se pred nastopom vedno tresem? Zakaj mi srce močneje utripa? Zakaj se roke potijo? Kako naj odpravim tremo?« To so vprašanja, ki jih pogosto dobim na delavnicah.
Trema in strahovi, ki so povezani z javnim nastopanjem, so razlog številka ena, zakaj ljudje ne stopijo v ospredje. Seveda te strahove maskiramo z različnimi izgovori kot so: »Ah, to pa ni zame. Zame ni prostora. Nimam dovolj vez, da bi mi uspelo na tem področju. Sem prestar/a. Ah, meni tega ni treba! Zame je to samo iskanje pozornosti. Zakaj bi se izpostavljal/a in hvalil/a?« Zadaj pa vedno tiči temeljna misel: »Nisem dovolj dober/a.« In iz te misli prideta dvom in skrb, ali nam bo uspelo, predvsem pa številne blokade, da ne naredimo koraka v smeri svojih sanj, ki si jih potiho vsi želimo izpolniti in zaživeti. Si jih upate sploh priznati? Razlika med tistimi, ki jim to uspe in tistimi, ki jim ne, je samo želja in volja, da sprejmejo in presežejo negativne misli. Pot se potem pokaže sama. Kako veste, da niste dovolj dobri? Kdo to pravi? Od kje ta misel? Trema je samo fizični odziv na občutek ogroženosti, ki nas želi pognati v boj ali v beg. Je samo vrh ledene gore, spodaj pa brbota vulkan nerazrešenih občutkov – strahov, jeze, žalosti, dvomov, neizrečenih besed, negativnih misli in prepričanj, ki spijo v nas. Kaj storite, ko se ta vsebina v vas zbudi? Se zleknete nazaj na kavč in počakate, da vas mine? Greste na kakšno zabavo, da pozabite? Ignorirate občutke, ker preveč boli, da bi si jih priznali? O, vem. Težko se je soočiti s samim seboj. Lažje je s prstom kazati na tiste, ki so poskusili in vztrajali. Padali in vstajali pod težo tujega in lastnega kriticizma. So pa nagrade, ko to dejansko narediš, se soočaš in presegaš to negativno vsebino v sebi, neprecenljive. Kakšne? Stopite na to pot in spoznajte sami.
2 Comments
|
Erika KraljGovorim in pišem o tistem, za kar vem, da lahko koristi in da navdih tistemu, ki si želi narediti korak naprej, se izraziti in pokazati svetu, kdo v resnici je. Več nas bo takih, lepši bo svet! Arhiv
August 2024
|